Jak powszechnie wiadomo, aż do wymierania kredowego 66 milionów lat temu, trwało panowanie wielkich gadów. Nie oznacza to, że na ówczesnej Ziemi brakowało ssaków – były to jednak głównie drobne stworzenia, zmuszone do uznania prymatu innych organizmów i cierpliwego oczekiwania na swoją szansę.
Ale kiedy na naszej planecie wyewoluowały pierwsze ssaki? Do niedawna za pełnowartościowego protoplastę ssaków (a nie tylko stworzeń ssakokształtnych) paleontolodzy uznawali Morganukodonta. Zwierzę podobne do szczura, choć wciąż wyposażone w kilka kości typowych dla gadów, pojawiło się już na przełomie triasu i jury, około 205 milionów lat temu.
Konkurentem dla Morganukodonta będzie Brasilodon, a dokładniej Brasilodon quadrangularis opisany przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Brazylii w świeżym artykule na łamach Journal of Anatomy. Gatunek został zrekonstruowany na podstawie szczątków uzębienia datowanych na 225,42 miliona lat.
Dowody z tego, w jaki sposób uzębienie kształtuje się w czasie rozwoju, były kluczowe i decydujące, dla wykazania, że Brasilodon to ssak. Nasz artykuł podnosi poziom debaty na temat tego, co definiuje ssaka i pokazuje, że w zapisie kopalnym powstało to o wiele wcześniej niż dotychczas uważano.
Prof. Moya Meredith Smith z King’s College London
Paleontolodzy mają w tego typu przypadkach wyjątkowo trudne zadanie. Podstawowym znakiem rozpoznawczym ssaków jest występowanie u samic gruczołów mlekowych – te jednak, podobnie do innych tkanek miękkich nie mogą przetrwać dziesiątek lub milionów lat. Z tego powodu badacze muszą polegać na cechach drugorzędnych, których ślady da się dostrzec w kośćcu. U Brasilodona decydujący okazał się zapis dentystyczny sugerujący difiodontyzm, czyli dwuzmianowość zębów. To zjawisko typowe dla większości ssaków, w tym ludzi wymieniających na pewnym etapie mleczaki na zęby stałe.
Nie brzmi to może jak ostateczny dowód, ale autorzy badania podkreślają, że difiodoncja jest bardzo złożonym zjawiskiem, które łączy się z głębokimi zmianami w rozwoju embrionalnym i anatomii czaszki. Chodzi m.in. o zamknięcie podniebienia wtórnego, które umożliwia młodym ssanie pokarmu i oddychanie w tym samym momencie.
Szczątki pozwoliły również odtworzyć ogólny rysopis stworzenia. Dzięki temu wiemy, że Brasilodon mierzył około 20 centymetrów długości, zaś jego kształt głowy – podobny do współczesnych ryjówek – sugeruje, że zamieszkiwał wykopane przez siebie norki w ziemi.
PRZODKOWIE SSAKÓW… Ani Brasilodony, ani Morganukodonty nie wzięły się z powietrza. Domniemanym ogniwem pośrednim w ewolucji ssaków były cynodonty, żyjące już 300 milionów lat temu. Była to grupa stałocieplnych, jajorodnych zwierząt, wyglądających najczęściej, jak coś pomiędzy małym psem i jaszczurką. Przykład stanowi Procynozuch, którego nazwę wziętą z greki można przetłumaczyć na “wczesnego psa krokodylowego”.
Z twarzy trochę większa ryjówka. Tak na marginesie, wbrew temu co się utarło ryjówki wcale nie ryją pod ziemią, tylko wykorzystują nory wykopane przez inne zwierzęta.