W 1977 roku ukazał się artykuł A unity underlying the different zebra striping patterns napisany przez J. B. L. Barda, embriologa z Edynburga. Autor zwrócił w tekście uwagę na odmienne wzory ułożenia pasków u dojrzałych przedstawicieli trzech żyjących współcześnie gatunków zebr: zebry stepowej, zebry pręgowanej oraz zebry górskiej. To właśnie w tym miejscu, a konkretniej w rozwoju osobniczym zwierząt, powinniśmy szukać odpowiedzi na pytanie, czy zebra jest czarno-biała czy biało-czarna.
Wszystkie wymienione rodzaje zebr to ssaki z rodzaju Equus. Tego samego, do jakiego należy koń domowy wraz z afrykańskimi i azjatyckimi osłami – które, co istotne, cechuje zwykle ciemniejszy kolor sierści. Tak bliskie sąsiedztwo na drzewie genealogicznym sprawia, że pomiędzy niektórymi gatunkami istnieje możliwość spłodzenia potomstwa. Już Karol Darwin w swoim dziele O powstawaniu gatunków wspominał o zaskakujących przypadkach mieszańców posiadających na swoim ciele większą ilość pasów niż będąca zebrą matka lub ojciec. Z kolei u osłów afrykańskich nierzadko wyraźnie widoczne bywają poprzeczne pasy, przypominające te widziane u ich czarno-białych kuzynów.

Według Barda paski o stałym wzorze pojawiają się w różnych okresach rozwoju płodowego u poszczególnych gatunków zebry. Przykładowo, u tego, u którego podobne formy ukazują się nieco później – gdy płód jest już dość sporych rozmiarów – na ciele może pomieścić się więcej wzorów. Taki osobnik będzie upstrzony pasami znacznie obficiej niż ten wykształcający ozdoby na dużo wcześniejszym etapie okresu płodowego.
W swoim artykule Bard wspomniał również przypadek nietypowej zebry, jaką miał okazję ujrzeć na własne oczy. Zamiast pasów posiadała na ciele rzędy kropek. Naukowiec wysnuł wniosek, że wzory te były nieprawidłowo ukształtowanymi pasami.
Obserwacje różnych przedstawicieli rodzaju Equus oraz analizy rozwoju osobniczego zebr prowadzą więc do wniosku – mimo wszystko, chyba nieco zaskakującego – że mamy do czynienia z czarnym zwierzakiem w białe paski, a nie białym w czarne.
ALE PO CO TE PASKI? Odpowiedzią jest oczywiście ewolucja. Wzory u zebry pozwalają im unikać pogryzień much tse-tse i gzów, które mogą być dla zwierzęcia o wiele groźniejsze od dużych drapieżników, takich jak lamparty lub lwy. Insekty roznoszą choroby, a przez to potrafią znacznie skuteczniej od uzbrojonego w pazury i zęby osobnika dziesiątkować populacje różnych gatunków.