Co, jak co, ale trzeba oddać ekipie Vince’a Gilligana, że posiada rękę do niezapomnianych rekwizytów. Kapelusz Waltera White’a, żółte skafandry robocze, zdezelowany kamper, pizza na dachu – każdy z tych przedmiotów już zawsze będzie kojarzony z uniwersum Breaking Bad. Jednak najważniejszą ikoną kultowego serialu pozostają kryształki błękitnej metamfetaminy, czyli wysokojakościowego narkotyku wokół, którego kręci się cała opowieść.
W warunkach laboratoryjnych metamfetamina (podobnie do amfetaminy, której jest pochodną) przybiera formę higroskopijnej, przezroczystej… cieczy. Charakterystyczne kryształki, którymi handlują kartele i które kojarzymy z setek filmów, to technicznie rzecz biorąc sole metamfetaminy. Sole te, co do zasady są białe, ewentualnie lekko przezroczyste.
Kolorowa metamfetamina Waltera White’a to jedynie wymysł autorów serialu?
Nie do końca. W 2013 roku policja z Oklahomy zatrzymała samochód, w którym znalazła 15 kilogramów niebieskiego (czy może bardziej turkusowego) środka odurzającego. Wcześniej media informowały o pojawieniu się “smurfowego narkotyku” (ang. “smurf dope”) w Utah i Kansas. Jednak na zbliżonym kolorze, podobieństwa z telewizyjną metą się kończą. Przestępcy zdali się na kreatywny marketing i po prostu dodawali do swoich produktów odrobinę barwnika spożywczego lub kredy, zapewne licząc na lepszą sprzedawalność w związku z popularnością serialu.
W świecie Breaking Bad unikatowy błękit miał wynikać z uzyskania niezwykłej czystości narkotyku, sięgającej 99,1%, a także z użycia przy produkcji metyloaminy zamiast pseudoefedryny. I w tym momencie prawda ekranu zaczyna rozmijać się z chemicznymi realiami. Metyloamina (pochodna amoniaku z podczepioną grupą metylową) naprawdę może pełnić rolę prekursora przy wytwarzaniu metamfetaminy – choć odtworzona w serialu metoda P2P wymaga większej precyzji i nie jest zbyt wydajna. Po drodze nie dzieje się natomiast nic, co mogłoby sprawić, że produkt końcowy przybierze niebieską barwę lub w inny sposób znacząco zmieni swój wygląd.
W takim razie metamfetamina – zwłaszcza taka o niewiarygodnej czystości – z definicji powinna pozostawać biała lub półprzezroczysta. Jakiekolwiek zmącenie lub odbarwienie byłoby możliwe wyłącznie wtedy, gdyby do składu narkotyku wkradła się dodatkowa substancja. Jednak na coś takiego pedantyczny Walter, na pewno nie wyraziłby zgody.
A TAK W OGÓLE TO… Metyloamina (CH3NH2) jest dość prostym do otrzymania związkiem chemicznym. Jak wskazuje Daniel Lametti, wystarczy przepuścić amoniak przez metanol z dodatkiem żelu krzemionkowego. Składniki są powszechnie dostępne, a sam proces nie powinien sprawić kłopot żadnemu doświadczonemu chemikowi. Wygląda więc na to, że twórcy Breaking Bad wyolbrzymili wartość metyloaminy na potrzeby scenariusza. Jednak nie mamy prawa narzekać, bo dzięki temu dostaliśmy emocjonującą scenę z obrabowaniem pociągu.